Согласно Годишната програма за работа на ООУ „Св. Кирил и Методиј“ – Иловица и планираните активности во подрачјето Општествено – хуманитарна работа, во Петокот, во холот на ООУ Иловица и ПОУ Турново, Клубот на млади при Црвен крст – Струмица, истовремено спроведе хуманитарна акција во двете училишта. Хуманитарната акција се спроведе на начин, така што, беше поставен штанд, на кој беа изложени чоколатца со симболични пораки. Учениците можеа да купат од чоколатцата и на тој начин донираа парични средства според сопствените можности и желба.
Собраните средства ќе бидат наменети за семејство од социјален карактер на кое му се потребни подобри услови за живот. Активноста се спроведува во соработка со општина Босилово.
Хуманитарните акции се традиција која долги години се негува во нашето училиште, а нашите ученици, нивните наставници, и вработени, повеќе пати ја покажале својата хуманост на дело, несебично давајќи помош на оние на кои им била потребна. Овие активности во нашето училиште се одвиваат континуирано во текот на целата година. Досега се реализирани повеќе доброволни акции од различен тип.